| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $891.6K | $511.3K | $156.1K | 74.4% | 471.2% |
| Op. Income | -$648.7K | -$611.9K | -$288.9K | -6.0% | -124.5% |
| Gross Margin | 36.3% | 20.4% | 38.8% | 15.9pp | -2.5pp |
| Net Margin | -101.2% | -181.9% | -196.9% | 80.6pp | 95.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.00 | $-0.00 | 2.7% | -176.9% |
| Free Cash Flow | -$136.6K | -$125.0K | -$310.1K | -9.3% | 55.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $891.6K |
| Cost of Revenue | $568.0K |
| GROSS PROFIT | $323.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $357.0K |
| General & Administrative | $456.6K |
| SG&A Expenses | $813.6K |
| Other Expenses | $158.8K |
| Operating Expenses | $972.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$648.7K |
| Interest Income | $14.8K |
| Interest Expense | $54.3K |
| Other Income/Expenses | -$253.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$902.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$902.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$902.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$902.7K |
| D&A | $235.4K |
| EBIT | -$848.4K |
| EBITDA | -$613.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$900.7K |
| Depreciation & Amortization | $235.4K |
| Stock-Based Compensation | $275.4K |
| Deferred Income Tax | $30.8K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $200.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$159.0K |
| Capital Expenditure | $22.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | $30.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$136.6K |
| Net Change in Cash | -$128.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $342.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $867.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $468.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $403.7K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $86.2K |
| Other Current Liabilities | $114.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $343.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $343.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$45 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $1M |