| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | -0.5% | -0.8% |
| Op. Income | -$3M | -$272.2K | -$65.2K | -828.9% | -3777.2% |
| Gross Margin | 13.9% | 13.2% | 11.6% | 0.6pp | 2.2pp |
| Net Margin | -102.2% | -10.1% | -3.0% | -92.1pp | -99.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.56 | $-0.02 | $-0.01 | -8615.1% | -29334.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$38.2K | $305.2K | -2606.6% | -438.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $354.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$198.2K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.3K |
| Other Income/Expenses | -$4.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $76.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $29.3K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $29.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $106.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$899.3K |
| Capital Expenditure | -$134.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$282.7K |
| Sales/Maturities of Investments | $26.9K |
| Other Investing Activities | $29.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$360.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $904.2K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $110.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $33.9K |
| Deferred Revenue | $8.2K |
| Other Current Liabilities | $29.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28.9K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $133.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $17M |
| Additional Paid-In Capital | -$5M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$800.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $138.8K |
| Net Debt | -$6M |