| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $3M | -18.0% | -19.6% |
| Op. Income | -$138.0K | $34.7K | $140.0K | -497.7% | -198.6% |
| Gross Margin | 9.8% | 11.0% | 15.1% | -1.2pp | -5.3pp |
| Net Margin | -5.6% | 0.6% | 0.9% | -6.1pp | -6.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.00 | $0.00 | -900.0% | -580.0% |
| Free Cash Flow | -$189.0K | -$70.0K | -$905.8K | -169.8% | 79.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $243.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $434.1K |
| SG&A Expenses | $434.1K |
| Other Expenses | -$52.8K |
| Operating Expenses | $381.3K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$138.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.3K |
| Other Income/Expenses | -$2.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$140.3K |
| Income Tax Expense | -$1.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$138.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$138.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$138.7K |
| D&A | $26.9K |
| EBIT | -$138.0K |
| EBITDA | -$111.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$138.7K |
| Depreciation & Amortization | $26.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $59.4K |
| Change in Working Capital | -$135.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$187.7K |
| Capital Expenditure | -$1.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$232.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$233.9K |
| Net Debt Issuance | -$34.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $150.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $116.0K |
| FREE CASH FLOW | -$189.0K |
| Net Change in Cash | -$504.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $81.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $14.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $32.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $26.9K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $44.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | -$5M |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$486.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $31.7K |
| Net Debt | -$1M |