| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $544M | $534M | — | 2.0% | — |
| Op. Income | $48M | $68M | — | -29.5% | — |
| Gross Margin | 45.4% | 44.3% | — | 1.1pp | — |
| Net Margin | 2.7% | 7.1% | — | -4.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.08 | — | -62.5% | — |
| Free Cash Flow | $68M | -$72M | — | 194.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $544M |
| Cost of Revenue | $297M |
| GROSS PROFIT | $247M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $181M |
| SG&A Expenses | $199M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $199M |
| Cost & Expenses | $496M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | -$2.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $65M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $544M |
| Cost of Revenue | $297M |
| GROSS PROFIT | $247M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $181M |
| SG&A Expenses | $199M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $199M |
| Cost & Expenses | $496M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | -$2.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $65M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $86M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$49M |
| OPERATING CASH FLOW | $88M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $19M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | -$496.0K |
| Common Stock Repurchased | -$92M |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$102M |
| FREE CASH FLOW | $68M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $563M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2.1B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.7B |
| PP&E (Net) | $188M |
| Goodwill | $506M |
| Intangible Assets | $197M |
| Long-Term Investments | $254M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $569M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $695M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $194M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | -$281M |
| Accum. Other Comp. Income | -$46M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $860M |
| Minority Interest | $183M |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $879M |