| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $128M | $113M | $102M | 12.9% | 25.2% |
| Op. Income | $21M | $23M | $20M | -6.5% | 4.7% |
| Gross Margin | 55.3% | 57.3% | 59.8% | -2.0pp | -4.5pp |
| Net Margin | 12.9% | 15.8% | 15.5% | -2.9pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $0.65 | $0.57 | -21.5% | -10.5% |
| Free Cash Flow | $18M | $21M | $15M | -16.2% | 14.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $128M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $116M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $3.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $128M |
| Cost of Revenue | $57M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $116M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $3.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | $275.0K |
| Acquisitions (Net) | $100M |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$120M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$34M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $130M |
| NET CASH FROM FINANCING | $90M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $106M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $319M |
| Short-Term Investments | $29M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $384M |
| PP&E (Net) | $82M |
| Goodwill | $122M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $6.8B |
| Tax Assets | $30M |
| Other Non-Current Assets | $390M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.5B |
| TOTAL ASSETS | $7.9B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.5B |
| Long-Term Debt | $461M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $518M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.1B |
| Common Stock | $30M |
| Additional Paid-In Capital | $500M |
| Retained Earnings | $261M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$63M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $799M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $799M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.9B |
| Total Debt | $483M |
| Net Debt | $164M |