| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | $71M | $49M | 15.7% | 68.7% |
| Op. Income | $23M | $17M | $15M | 32.0% | 57.1% |
| Gross Margin | 73.8% | 81.3% | 89.2% | -7.5pp | -15.4pp |
| Net Margin | 21.9% | 19.4% | 24.8% | 2.4pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.67 | $0.61 | $0.59 | 9.8% | 13.6% |
| Free Cash Flow | $11M | $20M | $12M | -45.8% | -8.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $75M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $75M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$756.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$588.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | -$180M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$172M |
| Net Debt Issuance | -$129M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $246M |
| NET CASH FROM FINANCING | $160M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $69.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153M |
| Short-Term Investments | $891M |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $63M |
| Goodwill | $89M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $4.6B |
| Tax Assets | $31M |
| Other Non-Current Assets | $119M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.9B |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.9B |
| Long-Term Debt | $526M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $553M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.4B |
| Common Stock | $25M |
| Additional Paid-In Capital | $394M |
| Retained Earnings | $164M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$74M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $580M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $580M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $560M |
| Net Debt | $407M |