| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10.0K | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$583.0K | -$640.6K | -$141.2K | 9.0% | -312.8% |
| Gross Margin | 92.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -6955.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.14 | $-0.03 | 21.4% | -286.0% |
| Free Cash Flow | -$39.6K | -$259.2K | -$87.9K | 84.7% | 54.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10.0K |
| Cost of Revenue | $800 |
| GROSS PROFIT | $9.2K |
| R&D Expenses | $160.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $431.3K |
| SG&A Expenses | $431.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $592.2K |
| Cost & Expenses | $593.0K |
| OPERATING INCOME | -$583.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $112.5K |
| Other Income/Expenses | -$112.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$695.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$695.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$695.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$695.5K |
| D&A | $441 |
| EBIT | -$583.0K |
| EBITDA | -$582.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$695.5K |
| Depreciation & Amortization | $441 |
| Stock-Based Compensation | $49.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $41.7K |
| Change in Working Capital | $564.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$39.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $55.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $55.1K |
| FREE CASH FLOW | -$39.6K |
| Net Change in Cash | $15.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72.7K |
| PP&E (Net) | $7.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.7K |
| TOTAL ASSETS | $80.4K |
| Account Payables | $544.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $32.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $40 |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $80.4K |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |