| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | $59M | $58M | 2.7% | 3.9% |
| Op. Income | $22M | $21M | $21M | 8.7% | 8.7% |
| Gross Margin | 70.3% | 69.1% | 68.6% | 1.2pp | 1.7pp |
| Net Margin | 29.9% | 28.8% | 28.6% | 1.1pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.83 | $1.71 | $1.65 | 7.0% | 10.9% |
| Free Cash Flow | $12M | $8M | $17M | 51.5% | -26.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $78.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $78.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $551.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$51M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49M |
| Net Debt Issuance | $100M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$57M |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $99M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $225M |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $175M |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $3.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $222M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $254M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.8B |
| Common Stock | $115.0K |
| Additional Paid-In Capital | $333M |
| Retained Earnings | $403M |
| Treasury Stock | -$102M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $628M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $628M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $222M |
| Net Debt | $96M |