| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | $54M | $51M | 6.5% | 14.3% |
| Op. Income | $21M | $20M | $20M | 4.3% | 5.1% |
| Gross Margin | 68.6% | 69.9% | 74.5% | -1.3pp | -5.8pp |
| Net Margin | 28.6% | 29.6% | 29.2% | -1.0pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.65 | $1.59 | $1.43 | 3.8% | 15.4% |
| Free Cash Flow | $17M | $14M | $13M | 23.4% | 31.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $61.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $61.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $540.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | $45M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $85M |
| NET CASH FROM FINANCING | $124M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $105M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $204M |
| Short-Term Investments | $25M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $229M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $175M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $3.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $181M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $115.0K |
| Additional Paid-In Capital | $333M |
| Retained Earnings | $385M |
| Treasury Stock | -$83M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $629M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $629M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.3B |
| Total Debt | $147M |
| Net Debt | -$57M |