| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $522.4K | $1M | 201.3% | 23.3% |
| Op. Income | -$1M | -$618.1K | -$358.3K | -73.9% | -200.0% |
| Gross Margin | -4.2% | -0.7% | 3.3% | -3.5pp | -7.5pp |
| Net Margin | -42.7% | -116.7% | -19.3% | 74.0pp | -23.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.26 | $-0.11 | -3.8% | -145.5% |
| Free Cash Flow | -$390.5K | -$544.8K | -$1M | 28.3% | 62.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$66.1K |
| R&D Expenses | $3.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $70.3K |
| Other Income/Expenses | $404.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$670.6K |
| Income Tax Expense | $1.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$672.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$672.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$672.2K |
| D&A | $18.0K |
| EBIT | -$600.3K |
| EBITDA | -$582.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$672.2K |
| Depreciation & Amortization | $18.0K |
| Stock-Based Compensation | $379.7K |
| Deferred Income Tax | -$403.9K |
| Other Non-Cash Items | $66.7K |
| Change in Working Capital | $252.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$359.5K |
| Capital Expenditure | -$31.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$12.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31.0K |
| Net Debt Issuance | $44.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$52.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $318.3K |
| FREE CASH FLOW | -$390.5K |
| Net Change in Cash | -$72.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $271.8K |
| Other Current Assets | $21.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $293.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $73.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $155.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $522.0K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $873.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $75.3K |
| Other Current Liabilities | $518.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $29.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $120.1K |
| Additional Paid-In Capital | $34M |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$216.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |