| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $8M | $4M | 64.9% | 245.4% |
| Op. Income | -$4M | -$8M | -$2M | 50.8% | -68.5% |
| Gross Margin | 0.0% | -8.8% | -8.1% | 8.9pp | 8.1pp |
| Net Margin | -29.4% | -98.9% | -60.4% | 69.5pp | 30.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.77 | $-0.24 | 50.6% | -58.3% |
| Free Cash Flow | -$949.0K | -$3M | -$2M | 62.1% | 53.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $5.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $332.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $332.0K |
| Stock-Based Compensation | $528.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$13.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$619.0K |
| Capital Expenditure | -$330.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$16.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$330.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $258.0K |
| FREE CASH FLOW | -$949.0K |
| Net Change in Cash | -$691.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $990.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $130.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $41M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $871.0K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $273.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $103M |
| Retained Earnings | -$81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $41M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $547.0K |