| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $281.0K | — | $721.8K | — | -61.1% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -10.7% |
| Gross Margin | -87.0% | — | 23.4% | — | -110.4pp |
| Net Margin | -994.2% | — | -343.8% | — | -650.4pp |
| EPS (Diluted) | $-2.01 | — | $-2.24 | — | 10.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$1M | — | -39.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $281.0K |
| Cost of Revenue | $525.6K |
| GROSS PROFIT | -$244.5K |
| R&D Expenses | $18.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $558.0K |
| SG&A Expenses | $558.0K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $558.0K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $647.9K |
| Other Income/Expenses | -$357.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $1.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $44.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $44.4K |
| Stock-Based Compensation | $74.3K |
| Deferred Income Tax | $232.5K |
| Other Non-Cash Items | $667.5K |
| Change in Working Capital | $416.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$41.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$41.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41.9K |
| Net Debt Issuance | -$12.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$154.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $134.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $392.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $179.5K |
| Inventory | $19.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $629.3K |
| PP&E (Net) | $88.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $98.3K |
| TOTAL ASSETS | $727.6K |
| Account Payables | $458.9K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $640.1K |
| Other Current Liabilities | $540.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $71.7K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | -$28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$357.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $727.6K |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $1M |