| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $721.8K | — | $2M | — | -68.7% |
| Op. Income | -$2M | — | -$3M | — | 26.9% |
| Gross Margin | 23.4% | — | 24.3% | — | -1.0pp |
| Net Margin | -343.8% | — | -110.6% | — | -233.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.24 | — | $-2.68 | — | 16.4% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 40.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $721.8K |
| Cost of Revenue | $553.2K |
| GROSS PROFIT | $168.6K |
| R&D Expenses | $10.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $832.2K |
| SG&A Expenses | $832.2K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $972.0K |
| Other Income/Expenses | -$279.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $1.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $60.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $60.4K |
| Stock-Based Compensation | $766.7K |
| Deferred Income Tax | $60.3K |
| Other Non-Cash Items | $65.0K |
| Change in Working Capital | $426.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$9.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$9.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$89.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $961.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$211.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $257.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $329.5K |
| Inventory | $56.3K |
| Other Current Assets | $63.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $706.4K |
| PP&E (Net) | $91.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $105.7K |
| TOTAL ASSETS | $812.1K |
| Account Payables | $630.0K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $80.0K |
| Other Current Liabilities | $733.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $58.1K |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$312.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $812.1K |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $889.9K |