| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$10M | — | -$13.6K | — | -70364.3% |
| Gross Margin | -19.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | -396.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-16.81 | — | $-0.06 | — | -28247.4% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$7.9K | — | -39716.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$477.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $28.0K |
| SG&A Expenses | $28.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32.4K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $9.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$28.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$10M |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | -$10M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28.0K |
| D&A | $84.2K |
| EBIT | -$28.0K |
| EBITDA | -$28.0K |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $84.2K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $716.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$252.6K |
| Acquisitions (Net) | -$9.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$71.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$261.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$254.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $244.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $247.5K |
| PP&E (Net) | $359.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $392.5K |
| TOTAL ASSETS | $640.0K |
| Account Payables | $200 |
| Short-Term Debt | $610.5K |
| Deferred Revenue | $3.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $27.0K |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$67.6K |
| Other Equity | -$13M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $640.0K |
| Total Debt | $610.5K |
| Net Debt | $607.4K |