| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $119M | — | $120M | — | -0.8% |
| Op. Income | -$11M | — | -$15M | — | 29.1% |
| Gross Margin | 58.8% | — | 60.4% | — | -1.6pp |
| Net Margin | -51.6% | — | -16.6% | — | -35.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.51 | — | $-0.82 | — | -206.1% |
| Free Cash Flow | $1M | — | $5M | — | -79.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $130M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$51M |
| INCOME BEFORE TAX | -$61M |
| Income Tax Expense | $244.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$61M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$49M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$61M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $54M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $48M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $509.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $509.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$174.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $28M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $95M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $872.0K |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $854.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $705.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$174M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$54M |
| Other Equity | $307M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $78M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $78M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$19M |