| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $666M | — | $551M | — | 20.8% |
| Op. Income | $69M | — | $44M | — | 57.4% |
| Gross Margin | 37.5% | — | 37.4% | — | 0.1pp |
| Net Margin | 8.8% | — | 7.0% | — | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.42 | — | $0.91 | — | 56.0% |
| Free Cash Flow | $116M | — | $105M | — | 11.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $666M |
| Cost of Revenue | $416M |
| GROSS PROFIT | $250M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $137M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $181M |
| Cost & Expenses | $597M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $666M |
| Cost of Revenue | $416M |
| GROSS PROFIT | $250M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $137M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $181M |
| Cost & Expenses | $597M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $58M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $58M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16M |
| Change in Working Capital | $95M |
| OPERATING CASH FLOW | $175M |
| Capital Expenditure | -$58M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$61M |
| Net Debt Issuance | -$440.0K |
| Common Stock Repurchased | -$56M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$68.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$59M |
| FREE CASH FLOW | $116M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $370M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $410M |
| Inventory | $343M |
| Other Current Assets | $73M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $614M |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $419M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $63M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $316M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $30M |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $623M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $77M |
| Other Non-Current Liabilities | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $503.0K |
| Additional Paid-In Capital | $840M |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | -$718M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $881M |