| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $604M | $536M | $692M | 12.8% | -12.7% |
| Op. Income | $69M | $53M | $93M | 30.0% | -25.6% |
| Gross Margin | 37.5% | 37.6% | 37.8% | -0.1pp | -0.2pp |
| Net Margin | 8.1% | 7.0% | 9.9% | 1.1pp | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.19 | $0.90 | $1.60 | 32.2% | -25.6% |
| Free Cash Flow | $61M | -$22M | $68M | 383.2% | -10.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $604M |
| Cost of Revenue | $378M |
| GROSS PROFIT | $227M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $119M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $535M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $604M |
| Cost of Revenue | $378M |
| GROSS PROFIT | $227M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $119M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $535M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$33.0K |
| Change in Working Capital | -$302.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $83M |
| Capital Expenditure | -$22M |
| Acquisitions (Net) | $526.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | -$228.0K |
| Common Stock Repurchased | -$189.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $61M |
| Net Change in Cash | $58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $565M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $397M |
| Inventory | $375M |
| Other Current Assets | $76M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $589M |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $424M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $261M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $830M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $90M |
| Other Non-Current Liabilities | $108M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $503.0K |
| Additional Paid-In Capital | $823M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$647M |
| Accum. Other Comp. Income | -$25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $31.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $710M |