| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $692M | $642M | $667M | 7.9% | 3.9% |
| Op. Income | $93M | $86M | $82M | 8.3% | 13.0% |
| Gross Margin | 37.8% | 38.3% | 33.4% | -0.6pp | 4.4pp |
| Net Margin | 9.9% | 9.8% | 8.8% | 0.1pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.60 | $1.45 | $1.31 | 10.3% | 22.1% |
| Free Cash Flow | $68M | -$46M | $29M | 248.1% | 130.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $692M |
| Cost of Revenue | $431M |
| GROSS PROFIT | $261M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $127M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $169M |
| Cost & Expenses | $600M |
| OPERATING INCOME | $93M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $84M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $69M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $119M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $692M |
| Cost of Revenue | $431M |
| GROSS PROFIT | $261M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $127M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $169M |
| Cost & Expenses | $600M |
| OPERATING INCOME | $93M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $84M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $69M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $119M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $69M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$107M |
| Other Non-Cash Items | $107M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $87M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$98M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$117M |
| Net Debt Issuance | -$77.0K |
| Common Stock Repurchased | -$36M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$42M |
| FREE CASH FLOW | $68M |
| Net Change in Cash | -$74M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $515M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $510M |
| Inventory | $345M |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $466M |
| Goodwill | $893M |
| Intangible Assets | $287M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $290M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $260M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $568M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $68M |
| Other Non-Current Liabilities | $93M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $503.0K |
| Additional Paid-In Capital | $809M |
| Retained Earnings | $879M |
| Treasury Stock | -$498M |
| Accum. Other Comp. Income | -$28M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $23.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $756M |