| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.5B | — | $2.6B | — | -3.6% |
| Op. Income | $318M | — | $363M | — | -12.6% |
| Gross Margin | 38.0% | — | 35.2% | — | 2.9pp |
| Net Margin | 9.7% | — | 9.8% | — | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $5.66 | — | $5.72 | — | -1.0% |
| Free Cash Flow | $203M | — | $176M | — | 15.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $955M |
| R&D Expenses | $116M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $493M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $637M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $318M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | $286M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $243M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $243M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $243M |
| D&A | $99M |
| EBIT | $319M |
| EBITDA | $419M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $955M |
| R&D Expenses | $116M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $493M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $637M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $318M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | $286M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $243M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $243M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $243M |
| D&A | $99M |
| EBIT | $319M |
| EBITDA | $419M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $243M |
| Depreciation & Amortization | $99M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $320M |
| Capital Expenditure | -$117M |
| Acquisitions (Net) | -$97M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$200M |
| Net Debt Issuance | -$423.0K |
| Common Stock Repurchased | -$192M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$212M |
| FREE CASH FLOW | $203M |
| Net Change in Cash | -$91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $597M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $414M |
| Inventory | $367M |
| Other Current Assets | $79M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $546M |
| Goodwill | $907M |
| Intangible Assets | $269M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $343M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $24M |
| Other Current Liabilities | $148M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $634M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $49M |
| Other Non-Current Liabilities | $112M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $503.0K |
| Additional Paid-In Capital | $819M |
| Retained Earnings | $986M |
| Treasury Stock | -$597M |
| Accum. Other Comp. Income | -$41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $45.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $701M |