| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | — | $27M | — | 30.8% |
| Op. Income | -$210M | — | -$190M | — | -10.5% |
| Gross Margin | -390.3% | — | -480.1% | — | 89.8pp |
| Net Margin | -479.2% | — | -669.7% | — | 190.5pp |
| EPS (Diluted) | $-2.90 | — | $-5.08 | — | 42.9% |
| Free Cash Flow | -$166M | — | -$64M | — | -161.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $173M |
| GROSS PROFIT | -$138M |
| R&D Expenses | $173M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $71M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | -$172M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $245M |
| OPERATING INCOME | -$210M |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $36M |
| INCOME BEFORE TAX | -$174M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$169M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$169M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$169M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$172M |
| EBITDA | -$165M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$169M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $38M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$33M |
| OPERATING CASH FLOW | -$165M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$32M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $520M |
| FREE CASH FLOW | -$166M |
| Net Change in Cash | $353M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $880M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $929M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $547.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $957M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $91M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $97M |
| TOTAL LIABILITIES | $164M |
| Common Stock | $890.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$681M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $119.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $793M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $793M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $957M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$870M |