| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $31M | $26M | 1.7% | 22.6% |
| Op. Income | $10M | $11M | $7M | -9.4% | 50.5% |
| Gross Margin | 83.9% | 88.2% | 90.4% | -4.3pp | -6.5pp |
| Net Margin | 22.8% | 26.0% | 20.3% | -3.2pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.55 | $0.62 | $0.51 | -11.3% | 7.8% |
| Free Cash Flow | $8M | $16M | $3M | -48.5% | 200.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $146.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $30M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $822.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $146.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $30M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $822.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $822.0K |
| Stock-Based Compensation | $250.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$148.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$644.0K |
| Other Financing Activities | $42M |
| NET CASH FROM FINANCING | $34M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $165M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $227M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $215M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $72M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $197M |
| Additional Paid-In Capital | $287.0K |
| Retained Earnings | $133M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $313M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $313M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $89M |
| Net Debt | $57M |