| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $24M | $25M | -4.8% | -9.8% |
| Op. Income | $6M | $6M | $4M | 12.5% | 56.5% |
| Gross Margin | 90.3% | 81.9% | 83.3% | 8.4pp | 7.0pp |
| Net Margin | 20.1% | 19.2% | 11.3% | 0.9pp | 8.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.40 | $0.39 | $0.23 | 2.6% | 73.9% |
| Free Cash Flow | $254.0K | $3M | -$4M | -92.7% | 106.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $64.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $64.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $974.0K |
| Stock-Based Compensation | $413.0K |
| Deferred Income Tax | -$29.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $651.0K |
| Capital Expenditure | -$397.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $68M |
| NET CASH FROM INVESTING | $70M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $90M |
| NET CASH FROM FINANCING | $87M |
| FREE CASH FLOW | $254.0K |
| Net Change in Cash | $158M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $111M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $171M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $468M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $819.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $77M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $101M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $166M |
| Additional Paid-In Capital | $287.0K |
| Retained Earnings | $87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $255M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $89M |
| Net Debt | $48M |