| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $4M | — | 48.1% |
| Op. Income | $1M | — | $382.0K | — | 170.6% |
| Gross Margin | 58.7% | — | 58.6% | — | 0.1pp |
| Net Margin | 18.2% | — | 9.5% | — | 8.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.77 | — | $0.00 | — | 22547.1% |
| Free Cash Flow | $894.4K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $922.4K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$173.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $157.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $922.4K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$173.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $157.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $157.0K |
| Stock-Based Compensation | $54.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $219.4K |
| Change in Working Capital | -$235.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$508.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$117.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $239.3K |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | $894.4K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $922.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $236.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $80M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $653.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $81M |
| TOTAL ASSETS | $91M |
| Account Payables | $83.0K |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $70M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $75M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $595.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $142.9K |
| Retained Earnings | -$396.9K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $91M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $717.5K |