| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.8B | — | $3.1B | — | -9.0% |
| Op. Income | $568M | — | $875M | — | -35.1% |
| Gross Margin | 55.3% | — | 60.7% | — | -5.4pp |
| Net Margin | 16.1% | — | 22.1% | — | -5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.90 | — | $1.32 | — | -32.2% |
| Free Cash Flow | -$2.8B | — | $1.5B | — | -290.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $1.5B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $813M |
| SG&A Expenses | $840M |
| Other Expenses | $140M |
| Operating Expenses | $980M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $568M |
| Interest Income | $2.1B |
| Interest Expense | $630M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $568M |
| Income Tax Expense | $116M |
| Net Income from Continuing Ops | $452M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3.4K |
| NET INCOME | $452M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $452M |
| D&A | $83M |
| EBIT | $568M |
| EBITDA | $651M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $1.5B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $27M |
| General & Administrative | $813M |
| SG&A Expenses | $840M |
| Other Expenses | $140M |
| Operating Expenses | $980M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $568M |
| Interest Income | $2.1B |
| Interest Expense | $630M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $568M |
| Income Tax Expense | $116M |
| Net Income from Continuing Ops | $452M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3.4K |
| NET INCOME | $452M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $452M |
| D&A | $83M |
| EBIT | $568M |
| EBITDA | $651M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $452M |
| Depreciation & Amortization | $83M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$66M |
| Other Non-Cash Items | $1.1B |
| Change in Working Capital | -$4.3B |
| OPERATING CASH FLOW | -$2.8B |
| Capital Expenditure | -$54M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $270M |
| NET CASH FROM INVESTING | $237M |
| Net Debt Issuance | -$395M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$394M |
| Other Financing Activities | $2.4B |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.6B |
| FREE CASH FLOW | -$2.8B |
| Net Change in Cash | -$940M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.3B |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $1.9B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6.4B |
| PP&E (Net) | $475M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $87M |
| Long-Term Investments | $38.4B |
| Tax Assets | $329M |
| Other Non-Current Assets | $5.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44.8B |
| TOTAL ASSETS | $51.3B |
| Account Payables | $307M |
| Short-Term Debt | $325M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $27.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27.7B |
| Long-Term Debt | $10.3B |
| Deferred Revenue NC | $86M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $46.8B |
| Common Stock | $2.7B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $894M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $882M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.5B |
| Minority Interest | $1.1K |
| TOTAL EQUITY | $4.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51.3B |
| Total Debt | $10.8B |
| Net Debt | $7.4B |