| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $41M | $0 | -5.8% | — |
| Op. Income | $358.0K | $501.0K | -$2M | -28.5% | 121.7% |
| Gross Margin | 6.2% | 5.8% | — | 0.4pp | — |
| Net Margin | 0.3% | 2.6% | — | -2.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.07 | $-0.03 | -87.8% | 123.8% |
| Free Cash Flow | -$178.0K | $294.0K | -$375.9K | -160.5% | 52.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $742.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $358.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $19.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $377.0K |
| Income Tax Expense | $246.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $131.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $131.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $131.0K |
| D&A | $334.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $742.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $358.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $19.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $377.0K |
| Income Tax Expense | $246.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $131.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $131.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $131.0K |
| D&A | $334.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $130.0K |
| Depreciation & Amortization | $283.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $443.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$177.0K |
| Capital Expenditure | -$1.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0K |
| Net Debt Issuance | -$508.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$508.0K |
| FREE CASH FLOW | -$178.0K |
| Net Change in Cash | -$689.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $40M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $50M |
| TOTAL ASSETS | $67M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $67M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | $36M |