| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | — | $172M | — | -7.3% |
| Op. Income | $734.0K | — | $2M | — | -64.8% |
| Gross Margin | 6.4% | — | 7.3% | — | -0.8pp |
| Net Margin | 0.4% | — | 0.5% | — | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $0.06 | — | -37.3% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $5M | — | -50.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $734.0K |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$248.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $486.0K |
| Income Tax Expense | -$85.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $571.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $571.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $571.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $734.0K |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$248.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $486.0K |
| Income Tax Expense | -$85.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $571.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $571.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $571.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $571.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $993.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$80.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$80.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$200.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$228.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $400.0K |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $40M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $67M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$1.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $62M |
| Common Stock | $12M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $9M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $67M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | $35M |