| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | $2.2B | $1.8B | -24.4% | -8.6% |
| Op. Income | $156M | $299M | $227M | -48.0% | -31.5% |
| Gross Margin | 20.9% | 23.1% | 22.0% | -2.3pp | -1.1pp |
| Net Margin | 7.2% | 10.2% | 9.5% | -3.0pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.95 | $5.52 | $4.26 | -46.6% | -30.8% |
| Free Cash Flow | $175M | $357M | $85M | -51.0% | 106.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $340M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $130M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $153M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $184M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $156M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $157M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $164M |
| EBITDA | $196M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $340M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $130M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $153M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $184M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $156M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $157M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $164M |
| EBITDA | $196M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $117M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $14M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $57M |
| OPERATING CASH FLOW | $227M |
| Capital Expenditure | -$52M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $804.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$46M |
| Other Financing Activities | -$441.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $175M |
| Net Change in Cash | $131M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $998M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $320M |
| Inventory | $698M |
| Other Current Assets | $48M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $852M |
| Goodwill | $138M |
| Intangible Assets | $161M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $271M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $120M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $546M |
| Long-Term Debt | $444M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $63M |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $637M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $448.0K |
| Additional Paid-In Capital | $551M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | -$139M |
| Accum. Other Comp. Income | -$520.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $535M |
| Net Debt | -$463M |