| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | $1.7B | $1.7B | -4.2% | -2.7% |
| Op. Income | $30M | $81M | $117M | -62.4% | -74.2% |
| Gross Margin | 13.3% | 17.2% | 19.7% | -3.9pp | -6.5pp |
| Net Margin | 1.3% | 3.6% | 5.3% | -2.3pp | -4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.58 | $1.64 | $2.33 | -64.6% | -75.1% |
| Free Cash Flow | $63M | $33M | $113M | 90.7% | -44.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $221M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $165M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $191M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $191M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $577.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $221M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $165M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $191M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $191M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $577.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $42M |
| OPERATING CASH FLOW | $118M |
| Capital Expenditure | -$55M |
| Acquisitions (Net) | $899.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$241.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $63M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $512M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $463M |
| Inventory | $844M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $1.2B |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $158M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $357M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $126M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $598M |
| Long-Term Debt | $445M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $90M |
| Other Non-Current Liabilities | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $661M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $371.0K |
| Additional Paid-In Capital | $569M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$442.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $524M |
| Net Debt | $12M |