| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | $1.4B | $1.2B | -4.9% | 9.1% |
| Op. Income | $30M | $74M | $56M | -58.9% | -45.6% |
| Gross Margin | 13.1% | 15.2% | 14.7% | -2.1pp | -1.6pp |
| Net Margin | 1.0% | 3.0% | 2.6% | -1.9pp | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $1.06 | $0.81 | -67.0% | -56.8% |
| Free Cash Flow | $12M | $95M | $67M | -87.3% | -82.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $175M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $93M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | -$12M |
| Operating Expenses | $157M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $500.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | -$814.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $175M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $93M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | -$12M |
| Operating Expenses | $157M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $500.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | -$814.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $45.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $514.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$15.0K |
| Common Dividends Paid | -$42M |
| Other Financing Activities | $297.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $181M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $329M |
| Inventory | $559M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $553M |
| Goodwill | $59M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $667M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $304M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $468M |
| Long-Term Debt | $439M |
| Deferred Revenue NC | $49M |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $556M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $441.0K |
| Additional Paid-In Capital | $527M |
| Retained Earnings | $406M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $748M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $748M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $439M |
| Net Debt | $258M |