| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.0B | — | 2.2% | — |
| Op. Income | $31M | $38M | — | -17.3% | — |
| Gross Margin | 13.6% | 14.3% | — | -0.7pp | — |
| Net Margin | 0.9% | 1.8% | — | -0.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.49 | — | -46.9% | — |
| Free Cash Flow | $47M | $25M | — | 86.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $922M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $94M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $60.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $922M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $80M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $94M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $60.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $67M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $291.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $113M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$125M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $47M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $131M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $272M |
| Inventory | $451M |
| Other Current Assets | $123M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $987M |
| PP&E (Net) | $557M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $652M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $247M |
| Short-Term Debt | $114M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $478M |
| Long-Term Debt | $467M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $121M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $588M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $435.0K |
| Additional Paid-In Capital | $513M |
| Retained Earnings | $277M |
| Treasury Stock | -$126M |
| Accum. Other Comp. Income | -$92M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $572M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $572M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $582M |
| Net Debt | $450M |