| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.6B | $2.3B | -5.2% | -33.6% |
| Op. Income | $128M | $156M | $406M | -18.1% | -68.5% |
| Gross Margin | 20.3% | 20.9% | 25.6% | -0.5pp | -5.3pp |
| Net Margin | 6.3% | 7.2% | 13.0% | -0.9pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.43 | $2.95 | $7.61 | -17.6% | -68.1% |
| Free Cash Flow | $18M | $175M | $181M | -89.7% | -90.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $314M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $129M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $155M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $186M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $128M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $130M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $97M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $97M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $97M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $136M |
| EBITDA | $168M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $314M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $129M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $155M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $186M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $128M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $130M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | $97M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $97M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $97M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $136M |
| EBITDA | $168M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $97M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$89M |
| OPERATING CASH FLOW | $48M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $565.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $432M |
| Inventory | $739M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.2B |
| PP&E (Net) | $851M |
| Goodwill | $138M |
| Intangible Assets | $157M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $402M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $80M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $580M |
| Long-Term Debt | $445M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $67M |
| Other Non-Current Liabilities | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $638M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $450.0K |
| Additional Paid-In Capital | $549M |
| Retained Earnings | $1.7B |
| Treasury Stock | -$140M |
| Accum. Other Comp. Income | -$514.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $520M |
| Net Debt | -$481M |