| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.6B | — | $3.6B | — | 1.7% |
| Op. Income | $103M | — | $146M | — | -29.1% |
| Gross Margin | 13.2% | — | 14.2% | — | -1.0pp |
| Net Margin | 1.4% | — | 2.2% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.33 | — | $2.03 | — | -34.5% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | $41M | — | -117.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.6B |
| Cost of Revenue | $3.2B |
| GROSS PROFIT | $480M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $273M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $323M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $377M |
| Cost & Expenses | $3.5B |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $323.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $81M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $57M |
| EBIT | $103M |
| EBITDA | $159M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.6B |
| Cost of Revenue | $3.2B |
| GROSS PROFIT | $480M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $273M |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $323M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $377M |
| Cost & Expenses | $3.5B |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $323.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $81M |
| Income Tax Expense | $29M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $57M |
| EBIT | $103M |
| EBITDA | $159M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $57M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $31M |
| Other Non-Cash Items | -$60M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$88M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$84M |
| Net Debt Issuance | $50M |
| Common Stock Repurchased | -$24M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $184M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $199M |
| Inventory | $385M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $786M |
| PP&E (Net) | $403M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $908.0K |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $463M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $160M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $259M |
| Long-Term Debt | $345M |
| Deferred Revenue NC | -$65M |
| Deferred Tax Liabilities | $65M |
| Other Non-Current Liabilities | $111M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $455M |
| TOTAL LIABILITIES | $714M |
| Common Stock | $434.0K |
| Additional Paid-In Capital | $508M |
| Retained Earnings | $243M |
| Treasury Stock | -$124M |
| Accum. Other Comp. Income | -$93M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $535M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $535M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $345M |
| Net Debt | $160M |