| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.3B | — | $2.8B | — | 17.8% |
| Op. Income | $99M | — | $63M | — | 56.4% |
| Gross Margin | 13.0% | — | 13.5% | — | -0.5pp |
| Net Margin | 3.6% | — | 1.5% | — | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.91 | — | $1.00 | — | 191.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | — | $53M | — | -123.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.3B |
| Cost of Revenue | $2.8B |
| GROSS PROFIT | $427M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $245M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $291M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $328M |
| Cost & Expenses | $3.2B |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $241.0K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $78M |
| Income Tax Expense | -$39M |
| Net Income from Continuing Ops | $117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $137M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.3B |
| Cost of Revenue | $2.8B |
| GROSS PROFIT | $427M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $245M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $291M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $328M |
| Cost & Expenses | $3.2B |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $241.0K |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $78M |
| Income Tax Expense | -$39M |
| Net Income from Continuing Ops | $117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $137M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $117M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$60M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$63M |
| OPERATING CASH FLOW | $33M |
| Capital Expenditure | -$46M |
| Acquisitions (Net) | -$103M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$147M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | -$100M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $186M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $160M |
| Inventory | $383M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $688M |
| PP&E (Net) | $361M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $760.0K |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $416M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $142M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $239M |
| Long-Term Debt | $302M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $111M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $413M |
| TOTAL LIABILITIES | $652M |
| Common Stock | $432.0K |
| Additional Paid-In Capital | $497M |
| Retained Earnings | $111M |
| Treasury Stock | -$100M |
| Accum. Other Comp. Income | -$55M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $452M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $452M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $302M |
| Net Debt | $183M |