| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $31M | — | 3.0% | — |
| Op. Income | $1M | $2M | — | -50.1% | — |
| Gross Margin | 54.3% | 58.7% | — | -4.4pp | — |
| Net Margin | 2.6% | 5.4% | — | -2.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.32 | — | -65.6% | — |
| Free Cash Flow | $122M | $126M | — | -2.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $588.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $296.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $883.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$59.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $824.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $439.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $588.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $296.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $883.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$59.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $824.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $439.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $824.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $72.0K |
| Deferred Income Tax | $288.0K |
| Other Non-Cash Items | $124M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $123M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$146M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$151M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | -$7.0K |
| Common Dividends Paid | -$331.0K |
| Other Financing Activities | $22M |
| NET CASH FROM FINANCING | $26M |
| FREE CASH FLOW | $122M |
| Net Change in Cash | -$880.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $43M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $926M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $728.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $55M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $101M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $101M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$35M |