| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16.7B | — | $13.7B | — | 22.3% |
| Op. Income | $1.0B | — | $1.3B | — | -18.6% |
| Gross Margin | 36.6% | — | 40.5% | — | -3.9pp |
| Net Margin | 2.8% | — | 27.7% | — | -24.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.36 | — | $-22.70 | — | 106.0% |
| Free Cash Flow | $387M | — | $3.2B | — | -88.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16.7B |
| Cost of Revenue | $10.6B |
| GROSS PROFIT | $6.1B |
| R&D Expenses | $1.5B |
| Selling & Marketing | $1.8B |
| General & Administrative | $1.2B |
| SG&A Expenses | $2.9B |
| Other Expenses | $591M |
| Operating Expenses | $5.1B |
| Cost & Expenses | $15.7B |
| OPERATING INCOME | $1.0B |
| Interest Income | -$1.1B |
| Interest Expense | $170M |
| Other Income/Expenses | -$607M |
| INCOME BEFORE TAX | $435M |
| Income Tax Expense | $384M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $470M |
| Net Income Deductions | $146.1K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $462M |
| D&A | $591M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $678M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16.7B |
| Cost of Revenue | $10.6B |
| GROSS PROFIT | $6.1B |
| R&D Expenses | $1.5B |
| Selling & Marketing | $1.8B |
| General & Administrative | $1.2B |
| SG&A Expenses | $2.9B |
| Other Expenses | $591M |
| Operating Expenses | $5.1B |
| Cost & Expenses | $15.7B |
| OPERATING INCOME | $1.0B |
| Interest Income | -$1.1B |
| Interest Expense | $170M |
| Other Income/Expenses | -$607M |
| INCOME BEFORE TAX | $435M |
| Income Tax Expense | $384M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $470M |
| Net Income Deductions | $146.1K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $462M |
| D&A | $591M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $678M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $470M |
| Depreciation & Amortization | $1.4B |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.5B |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $387M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5.6B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5.6B |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.1B |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.1B |
| FREE CASH FLOW | $387M |
| Net Change in Cash | -$2.4B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50.0B |
| Short-Term Investments | $4.8B |
| Net Receivables | $6.8B |
| Inventory | $2.2B |
| Other Current Assets | $2.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67.3B |
| PP&E (Net) | $20.7B |
| Goodwill | $40.4B |
| Intangible Assets | $8.9B |
| Long-Term Investments | $51.3B |
| Tax Assets | $1.1B |
| Other Non-Current Assets | $2.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $124.4B |
| TOTAL ASSETS | $191.7B |
| Account Payables | $881M |
| Short-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue | $5.6B |
| Other Current Liabilities | $22.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35.3B |
| Long-Term Debt | $17.6B |
| Deferred Revenue NC | $296M |
| Deferred Tax Liabilities | $6.4B |
| Other Non-Current Liabilities | $901M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $63.3B |
| Common Stock | $146.0K |
| Additional Paid-In Capital | $50.2B |
| Retained Earnings | $59.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $797M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $110.3B |
| Minority Interest | $18.1B |
| TOTAL EQUITY | $128.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $191.7B |
| Total Debt | $21.5B |
| Net Debt | -$28.5B |