| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12.1B | $8.1B | — | 50.6% | — |
| Op. Income | $3.8B | $2.4B | — | 56.8% | — |
| Gross Margin | 57.8% | 60.1% | — | -2.3pp | — |
| Net Margin | 29.0% | 32.1% | — | -3.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $10.77 | $-17.15 | — | 162.8% | — |
| Free Cash Flow | $6.6B | $3.3B | — | 100.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12.1B |
| Cost of Revenue | $5.1B |
| GROSS PROFIT | $7.0B |
| R&D Expenses | $919M |
| Selling & Marketing | $1.2B |
| General & Administrative | $668M |
| SG&A Expenses | $1.9B |
| Other Expenses | $373M |
| Operating Expenses | $3.2B |
| Cost & Expenses | $8.3B |
| OPERATING INCOME | $3.8B |
| Interest Income | $3.5B |
| Interest Expense | $123M |
| Other Income/Expenses | $584M |
| INCOME BEFORE TAX | $4.4B |
| Income Tax Expense | $974M |
| Net Income from Continuing Ops | $3.4B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3.5B |
| Net Income Deductions | $584.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3.5B |
| D&A | $301M |
| EBIT | $7.2B |
| EBITDA | $7.5B |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | $11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12.1B |
| Cost of Revenue | $5.1B |
| GROSS PROFIT | $7.0B |
| R&D Expenses | $919M |
| Selling & Marketing | $1.2B |
| General & Administrative | $668M |
| SG&A Expenses | $1.9B |
| Other Expenses | $373M |
| Operating Expenses | $3.2B |
| Cost & Expenses | $8.3B |
| OPERATING INCOME | $3.8B |
| Interest Income | $3.5B |
| Interest Expense | $123M |
| Other Income/Expenses | $584M |
| INCOME BEFORE TAX | $4.4B |
| Income Tax Expense | $974M |
| Net Income from Continuing Ops | $3.4B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3.5B |
| Net Income Deductions | $584.5K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3.5B |
| D&A | $301M |
| EBIT | $7.2B |
| EBITDA | $7.5B |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | $11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3.5B |
| Depreciation & Amortization | $299M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4.3B |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $8.1B |
| Capital Expenditure | -$1.5B |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2.1B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3.6B |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5.0B |
| NET CASH FROM FINANCING | $5.0B |
| FREE CASH FLOW | $6.6B |
| Net Change in Cash | $31.9B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31.9B |
| Short-Term Investments | $1.8B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6.0B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39.7B |
| PP&E (Net) | $9.6B |
| Goodwill | $24.0B |
| Intangible Assets | $4.0B |
| Long-Term Investments | $24.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65.5B |
| TOTAL ASSETS | $105.2B |
| Account Payables | $11.4B |
| Short-Term Debt | $953M |
| Deferred Revenue | $3.3B |
| Other Current Liabilities | $2.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20.2B |
| Long-Term Debt | $18.2B |
| Deferred Revenue NC | $133M |
| Deferred Tax Liabilities | $2.8B |
| Other Non-Current Liabilities | $323M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $41.6B |
| Common Stock | $147.9K |
| Additional Paid-In Capital | $26.6B |
| Retained Earnings | $24.4B |
| Treasury Stock | -$330M |
| Accum. Other Comp. Income | $1.2B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $51.8B |
| Minority Interest | $11.8B |
| TOTAL EQUITY | $63.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $105.2B |
| Total Debt | $19.1B |
| Net Debt | -$12.7B |