| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $136M | $142M | $148M | -3.8% | -8.1% |
| Op. Income | -$12M | -$15M | -$28M | 22.0% | 57.7% |
| Gross Margin | 44.5% | 39.8% | 30.8% | 4.7pp | 13.7pp |
| Net Margin | -100.4% | -11.1% | -3.3% | -89.3pp | -97.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.47 | $-0.28 | $-0.03 | -782.1% | -8476.4% |
| Free Cash Flow | $364.0K | $2M | -$21M | -85.2% | 101.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $136M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $65M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $148M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$121M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$137M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$137M |
| D&A | $15M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$387.0K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$137M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $122M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$345M |
| Sales/Maturities of Investments | $82M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$272M |
| Net Debt Issuance | -$188.0K |
| Common Stock Repurchased | -$74M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$72M |
| FREE CASH FLOW | $364.0K |
| Net Change in Cash | -$344M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $357M |
| Short-Term Investments | $468M |
| Net Receivables | $188M |
| Inventory | $122M |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $271M |
| Goodwill | $681M |
| Intangible Assets | $268M |
| Long-Term Investments | $151M |
| Tax Assets | $925.0K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $78M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $203M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$62M |
| Deferred Tax Liabilities | $62M |
| Other Non-Current Liabilities | $74M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $138M |
| TOTAL LIABILITIES | $341M |
| Common Stock | $681.0K |
| Additional Paid-In Capital | $999M |
| Retained Earnings | $1.5B |
| Treasury Stock | -$224M |
| Accum. Other Comp. Income | -$42M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$282M |