| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $526M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$27M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 24.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -45.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-3.66 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$10M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $526M |
| Cost of Revenue | $400M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $111M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $553M |
| OPERATING INCOME | -$27M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $407.0K |
| Other Income/Expenses | -$209M |
| INCOME BEFORE TAX | -$235M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$237M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$237M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$237M |
| D&A | $35M |
| EBIT | -$236M |
| EBITDA | -$201M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$236M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $209M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$24M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$151M |
| Sales/Maturities of Investments | $191M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$90M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$88M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $110M |
| Short-Term Investments | $33M |
| Net Receivables | $76M |
| Inventory | $106M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $339M |
| PP&E (Net) | $82M |
| Goodwill | $120M |
| Intangible Assets | $58M |
| Long-Term Investments | $34M |
| Tax Assets | -$34M |
| Other Non-Current Assets | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $325M |
| TOTAL ASSETS | $664M |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $103M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $770.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | -$201M |
| Accum. Other Comp. Income | $18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $542M |
| Minority Interest | $409.0K |
| TOTAL EQUITY | $542M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $664M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$110M |