| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $278.0K | $1M | $281.0K | -80.2% | -1.1% |
| Op. Income | -$3M | -$1M | -$548.0K | -153.5% | -397.3% |
| Gross Margin | 12.2% | 64.2% | 6.0% | -51.9pp | 6.2pp |
| Net Margin | -628.4% | -321.2% | -273.3% | -307.2pp | -355.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.20 | $-0.05 | 63.3% | -56.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$302.0K | 31.5% | -635.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $278.0K |
| Cost of Revenue | $244.0K |
| GROSS PROFIT | $34.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $8.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $110.0K |
| Other Income/Expenses | $598.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $89.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$610.3K |
| Change in Working Capital | $131.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $3.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $149.3K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $152.6K |
| Net Debt Issuance | -$27.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$22.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $198.6K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $894.0K |
| Other Current Assets | $39.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $922.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $798.0K |
| Short-Term Debt | $214.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $645.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $322.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $42M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $98.0K |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$7M |