| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $894.0K | $794.0K | $668.4K | 12.6% | 33.7% |
| Op. Income | -$5M | -$4M | -$3M | -15.7% | -50.6% |
| Gross Margin | 63.7% | 30.6% | 49.0% | 33.1pp | 14.7pp |
| Net Margin | -583.5% | -606.7% | -1088.2% | 23.2pp | 504.7pp |
| EPS (Diluted) | $-30327.57 | $-35682.86 | $-316263.39 | 15.0% | 90.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$2M | 16.5% | 2.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $894.0K |
| Cost of Revenue | $324.4K |
| GROSS PROFIT | $569.6K |
| R&D Expenses | $571.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $437.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $80.7K |
| Other Income/Expenses | -$356.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $541.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$30.3K |
| EPS Diluted | -$30.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $541.0K |
| Stock-Based Compensation | $306.9K |
| Deferred Income Tax | $123.4K |
| Other Non-Cash Items | $498.6K |
| Change in Working Capital | $844.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$8.6K |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $342.5K |
| Inventory | $208.2K |
| Other Current Assets | $417.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $271.0K |
| Goodwill | $74.0K |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $1.4K |
| Additional Paid-In Capital | $71M |
| Retained Earnings | -$62M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$184.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$3M |