| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $27M | $22M | 0.8% | 26.3% |
| Op. Income | -$2M | -$17M | -$28M | 89.3% | 93.5% |
| Gross Margin | 65.2% | 46.8% | 56.9% | 18.4pp | 8.3pp |
| Net Margin | -2.5% | -58.6% | -127.2% | 56.1pp | 124.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-8.95 | $-435.20 | 96.9% | 99.9% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$7M | -$4M | -28.9% | -141.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$701.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$701.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$701.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$701.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $648.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$701.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $42.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $42.0K |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $785.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $74M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $829.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $76M |
| TOTAL ASSETS | $150M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $96M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $345M |
| Retained Earnings | -$291M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $54M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $54M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $150M |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | $2M |