| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $107M | — | $97M | — | 11.1% |
| Op. Income | -$17M | — | -$110M | — | 84.5% |
| Gross Margin | 62.0% | — | 52.0% | — | 10.0pp |
| Net Margin | -15.9% | — | -112.5% | — | 96.7pp |
| EPS (Diluted) | $-5.11 | — | $-74.01 | — | 93.1% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$29M | — | 82.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $107M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $41M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $124M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $14.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$5.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$112.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$117.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $868.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $792.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $69M |
| Long-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $98M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $343M |
| Retained Earnings | -$304M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $7M |