| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $261.8K | — | $58.9K | — | 344.2% |
| Op. Income | -$8M | — | -$6M | — | -20.3% |
| Gross Margin | 66.3% | — | 100.0% | — | -33.7pp |
| Net Margin | -2950.3% | — | -9466.8% | — | 6516.5pp |
| EPS (Diluted) | $-551671.71 | — | $-619854.44 | — | 11.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$6M | — | -20.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $261.8K |
| Cost of Revenue | $88.1K |
| GROSS PROFIT | $173.7K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $4.9K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $115.0K |
| Other Income/Expenses | -$115.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$23.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $118.2K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$551.7K |
| EPS Diluted | -$551.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $118.2K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$23.9K |
| Other Non-Cash Items | $122.0K |
| Change in Working Capital | -$145.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $157.1K |
| Inventory | $39.4K |
| Other Current Assets | $163.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $30.0K |
| Goodwill | $74.0K |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | -$41.4K |
| Tax Assets | $41.4K |
| Other Non-Current Assets | $339.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $85.7K |
| Other Current Liabilities | $1.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $425.9K |
| Deferred Tax Liabilities | $41.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $664.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $1.4K |
| Additional Paid-In Capital | $39M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |