| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58.9K | — | $1.8K | — | 3267.4% |
| Op. Income | -$6M | — | -$52.4K | — | -12009.0% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 2857.1% | — | -2757.1pp |
| Net Margin | -9466.8% | — | -3275.3% | — | -6191.5pp |
| EPS (Diluted) | $-619854.44 | — | $-7164.75 | — | -8551.4% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$46.6K | — | -11720.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58.9K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $58.9K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $6.2K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.2K |
| Other Income/Expenses | -$4.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | -$813.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$61.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $97.5K |
| EBIT | -$57.5K |
| EBITDA | -$52.7K |
| EPS | -$619.9K |
| EPS Diluted | -$619.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $97.5K |
| Stock-Based Compensation | $500.0K |
| Deferred Income Tax | -$813.7K |
| Other Non-Cash Items | $35.6K |
| Change in Working Capital | $257.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$9.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9.3K |
| Net Debt Issuance | $21.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$274.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $10.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $57.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $457.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $310 |
| Short-Term Debt | $31.0K |
| Deferred Revenue | $85.7K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $42.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $554.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $790 |
| Additional Paid-In Capital | $45.7K |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $2M |