| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8K | — | $1.8K | — | 0.0% |
| Op. Income | -$52.4K | — | -$56.4K | — | 7.0% |
| Gross Margin | 2857.1% | — | 100.0% | — | 2757.1pp |
| Net Margin | -3275.3% | — | -3410.0% | — | 134.7pp |
| EPS (Diluted) | $-7164.75 | — | $-7459.37 | — | 3.9% |
| Free Cash Flow | -$46.6K | — | -$37.8K | — | -23.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8K |
| Cost of Revenue | -$48.3K |
| GROSS PROFIT | $50.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $48.0K |
| SG&A Expenses | $48.0K |
| Other Expenses | $6.2K |
| Operating Expenses | $54.2K |
| Cost & Expenses | $54.2K |
| OPERATING INCOME | -$52.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.9K |
| Other Income/Expenses | -$4.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$57.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$57.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$57.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$57.3K |
| D&A | $4.9K |
| EBIT | -$52.4K |
| EBITDA | -$47.5K |
| EPS | -$7.2K |
| EPS Diluted | -$7.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$57.3K |
| Depreciation & Amortization | $4.9K |
| Stock-Based Compensation | $317.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8.2K |
| Change in Working Capital | $6.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$37.7K |
| Capital Expenditure | -$8.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$330.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$338.9K |
| Net Debt Issuance | $31.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $39.5K |
| FREE CASH FLOW | -$46.6K |
| Net Change in Cash | $1.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9K |
| PP&E (Net) | $7.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $770.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$770.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.8K |
| TOTAL ASSETS | $9.7K |
| Account Payables | $6.8K |
| Short-Term Debt | $99.5K |
| Deferred Revenue | $264.2K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $120.5K |
| Common Stock | $414.0K |
| Additional Paid-In Capital | $40.8K |
| Retained Earnings | -$568.7K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $3.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$110.9K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$110.9K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.7K |
| Total Debt | $99.5K |
| Net Debt | $97.6K |