| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$133.6K | — | -$56.7K | — | -135.5% |
| EPS (Diluted) | $-17100.25 | — | $-10045.00 | — | -70.2% |
| Free Cash Flow | -$64.8K | — | -$50.0K | — | -29.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $129.4K |
| SG&A Expenses | $129.4K |
| Other Expenses | $4.3K |
| Operating Expenses | $133.6K |
| Cost & Expenses | $133.6K |
| OPERATING INCOME | -$133.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.2K |
| Other Income/Expenses | -$3.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$136.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$136.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$136.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$136.8K |
| D&A | $6.8K |
| EBIT | -$133.6K |
| EBITDA | -$126.9K |
| EPS | -$17.1K |
| EPS Diluted | -$17.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$136.8K |
| Depreciation & Amortization | $6.8K |
| Stock-Based Compensation | $60.0K |
| Deferred Income Tax | $136.8K |
| Other Non-Cash Items | -$132.6K |
| Change in Working Capital | $971 |
| OPERATING CASH FLOW | -$64.8K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $23.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $67.3K |
| FREE CASH FLOW | -$64.8K |
| Net Change in Cash | $2.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.2K |
| PP&E (Net) | $18.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18.6K |
| TOTAL ASSETS | $22.8K |
| Account Payables | $330 |
| Short-Term Debt | $52.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $58.4K |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $416.1K |
| Retained Earnings | -$500 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$451.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$35.6K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$35.6K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22.8K |
| Total Debt | $52.3K |
| Net Debt | $48.3K |