| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $304M | $248M | $184M | 22.6% | 65.1% |
| Op. Income | $117M | $83M | $86M | 41.5% | 35.8% |
| Gross Margin | 72.8% | 79.0% | 91.6% | -6.2pp | -18.8pp |
| Net Margin | 26.8% | 23.5% | 33.0% | 3.3pp | -6.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.35 | $0.97 | $1.00 | 39.2% | 35.0% |
| Free Cash Flow | $100M | $63M | $52M | 59.3% | 93.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $304M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $221M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $87M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | $117M |
| Interest Income | $280M |
| Interest Expense | $80M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $117M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $82M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $117M |
| EBITDA | $123M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $304M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $221M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $87M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | $117M |
| Interest Income | $280M |
| Interest Expense | $80M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $117M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $82M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $117M |
| EBITDA | $123M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $82M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $106M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$522.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$263M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$261M |
| Net Debt Issuance | -$105M |
| Common Stock Repurchased | -$39.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $514M |
| NET CASH FROM FINANCING | $409M |
| FREE CASH FLOW | $100M |
| Net Change in Cash | $254M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.8B |
| Short-Term Investments | $248M |
| Net Receivables | $273M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $158M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $15.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $804M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16.5B |
| TOTAL ASSETS | $18.7B |
| Account Payables | $421M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16.1B |
| Long-Term Debt | $434M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $408M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $842M |
| TOTAL LIABILITIES | $17.0B |
| Common Stock | $692.0K |
| Additional Paid-In Capital | $465M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | -$240M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18.7B |
| Total Debt | $434M |
| Net Debt | -$1.3B |