| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | — | $34M | — | 34.4% |
| Op. Income | $6M | — | $5M | — | 2.8% |
| Gross Margin | 26.3% | — | 33.0% | — | -6.7pp |
| Net Margin | 7.3% | — | 9.6% | — | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | — | $0.09 | — | 5.9% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $2M | — | -29.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $584.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $584.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $418.0K |
| Other Non-Cash Items | -$591.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$108.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$379M |
| Sales/Maturities of Investments | $135M |
| Other Investing Activities | $54M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$191M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$312.0K |
| Other Financing Activities | $124M |
| NET CASH FROM FINANCING | $203M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $242.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $866M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $928M |
| TOTAL ASSETS | $947M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $548M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $641M |
| Long-Term Debt | $232M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $234M |
| TOTAL LIABILITIES | $874M |
| Common Stock | $86.0K |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$865.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $73M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $73M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $947M |
| Total Debt | $322M |
| Net Debt | $309M |