| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | $0 | — | -$4M | — | 100.0% |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | — | $-1.18 | — | 61.0% |
| Free Cash Flow | -$777.6K | — | -$2M | — | 54.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $263.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$976.9K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $0 |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $51.3K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $0 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $0 |
| D&A | $576 |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $576 |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $465.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$777.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $250.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $60.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$777.6K |
| Net Change in Cash | $333.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $345.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $393.4K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $393.4K |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $210.9K |
| Deferred Revenue | -$2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $904.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $37.2K |
| Additional Paid-In Capital | $39M |
| Retained Earnings | -$41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.6K |
| Other Equity | $60.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $393.4K |
| Total Debt | $210.9K |
| Net Debt | -$134.2K |