| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | $1.7B | $1.9B | -1.4% | -7.3% |
| Op. Income | $210M | $72M | $276M | 193.2% | -23.8% |
| Gross Margin | 33.6% | 33.8% | 35.0% | -0.2pp | -1.4pp |
| Net Margin | 6.3% | -0.4% | 9.0% | 6.7pp | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $-0.01 | $0.25 | 1700.0% | -36.0% |
| Free Cash Flow | $193M | $138M | $219M | 39.8% | -12.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $579M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $368M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $368M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $210M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $72M |
| Other Income/Expenses | -$74M |
| INCOME BEFORE TAX | $137M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $108M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $108M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $108M |
| D&A | $98M |
| EBIT | $209M |
| EBITDA | $307M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $579M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $368M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $368M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $210M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $72M |
| Other Income/Expenses | -$74M |
| INCOME BEFORE TAX | $137M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $108M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $108M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $108M |
| D&A | $98M |
| EBIT | $209M |
| EBITDA | $307M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $108M |
| Depreciation & Amortization | $98M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$29M |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $231M |
| Capital Expenditure | -$38M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $700.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | -$198M |
| Common Stock Repurchased | -$200.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$188M |
| FREE CASH FLOW | $193M |
| Net Change in Cash | -$100.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $237M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $850M |
| Other Current Assets | $147M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $698M |
| Goodwill | $5.6B |
| Intangible Assets | $3.8B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $289M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.4B |
| TOTAL ASSETS | $12.8B |
| Account Payables | $656M |
| Short-Term Debt | $336M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $457M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $5.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $649M |
| Other Non-Current Liabilities | $271M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.7B |
| Common Stock | $3.8B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$111M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12.8B |
| Total Debt | $5.6B |
| Net Debt | $5.4B |